Sapphire R5 230 2 GB
Graphics Card Sapphire R5 230 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire R5 230 2 GB
Amd R5 200
•
Caicos
•
03.04.2014
•
2 GB
•
DDR3
•
64 bit
•
19W
🏆 Top #13380
Performance
Synthetic Score
268
PassMark
202
Efficiency
low
The Sapphire R5 230 2 GB graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. AMD announced this model on 03.04.2014. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 67 mm². The model's computational arsenal includes 160 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 10.67 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 625 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 19 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.04.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R5 200 |
| GPU Variant | Caicos PRO |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Caicos |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 370,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 5,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 160 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 667 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1334 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 10.67 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 19 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C164 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 200 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 202 |
| PassMark (G2D Mark) | 172 |
| TPU Index Score | 0.54% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.