Sapphire PULSE RX 6600 XT
Graphics Card Sapphire PULSE RX 6600 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire PULSE RX 6600 XT
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
30.07.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #4516
Performance
Synthetic Score
17,576
PassMark
16,452
Efficiency
high
The Sapphire PULSE RX 6600 XT graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 30.07.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 237 mm² die contains approximately 11.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 32 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2000 MHz with dynamic acceleration capability up to 2593 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.07.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XT (215-130000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2000 MHz |
| Game Clock | 2382 MHz |
| Boost Clock | 2593 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 240 x 45 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 166 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 331.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.24 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.62 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 663.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 452 |
| PassMark (G2D Mark) | 914 |
| TPU Index Score | 20.60% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.