Sapphire PULSE RX 560D OC 2 GB
Graphics Card Sapphire PULSE RX 560D OC 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire PULSE RX 560D OC 2 GB
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
04.07.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #10565
Performance
Synthetic Score
3,160
Efficiency
entry
The Sapphire PULSE RX 560D OC 2 GB graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 04.07.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 123 mm². For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1090 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1226 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 65 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 04.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1090 MHz |
| Boost Clock | 1226 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C994-57 C994-71 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 19.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 68.66 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 137.3 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.78% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.