Sapphire NITRO+ RX 6750 XT
Graphics Card Sapphire NITRO+ RX 6750 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire NITRO+ RX 6750 XT
Amd RX 6000
•
Navi 22
•
03.03.2022
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #3242
Performance
Synthetic Score
20,892
PassMark
20,709
Efficiency
high
The Sapphire NITRO+ RX 6750 XT graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 03.03.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 335 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 40 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2324 MHz with dynamic acceleration capability up to 2623 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.03.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 22 KXT (215-127000144) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 22 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 17,200,000.0 million |
| Die Size | 335 mm² |
| Transistor Density | 51,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2324 MHz |
| Game Clock | 2554 MHz |
| Boost Clock | 2623 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1280 KB |
| L1 Cache | 5120 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 310 x 62 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | D527 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 167.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 419.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 26.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.43 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 839.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 709 |
| PassMark (G2D Mark) | 980 |
| TPU Index Score | 29.58% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.