Sapphire NITRO+ RX 5700 XT Special Edition
Graphics Card Sapphire NITRO+ RX 5700 XT Special Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire NITRO+ RX 5700 XT Special Edition
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
07.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #4246
Performance
Synthetic Score
18,397
PassMark
16,124
Efficiency
high
The Sapphire NITRO+ RX 5700 XT Special Edition graphics adapter is based on the advanced RDNA 1.0 architecture. AMD announced this model on 07.07.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 251 mm². For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1840 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2035 MHz. The nominal thermal design power is 225 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XT (215-0917210) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1840 MHz |
| Game Clock | 1965 MHz |
| Boost Clock | 2035 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 306 x 49 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D18237-00C_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 130.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 325.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.84 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.42 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 651.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 124 |
| PassMark (G2D Mark) | 921 |
| TPU Index Score | 20.99% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.