Sapphire HD 7950 Mac Edition
Graphics Card Sapphire HD 7950 Mac Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 7950 Mac Edition
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
07.03.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
200W
🏆 Top #9791
Performance
Synthetic Score
4,422
Efficiency
mid
The Sapphire HD 7950 Mac Edition graphics card from AMD is built on the GCN 1.0 architecture and was officially introduced on 07.03.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 352 mm² die contains approximately 4.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 240.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 800 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 07.03.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti PRO (215-0821056) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 25.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 716.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.39% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.