Sapphire HD 7950 Dual-X Platinum Edition
Graphics Card Sapphire HD 7950 Dual-X Platinum Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 7950 Dual-X Platinum Edition
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
22.06.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
200W
🏆 Top #9381
Performance
Synthetic Score
5,113
Efficiency
mid
The Sapphire HD 7950 Dual-X Platinum Edition graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 22.06.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.3 billion transistorsistors transistors on a 352 mm² die. The core configuration includes 1792 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 240.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 850 MHz with dynamic acceleration capability up to 925 MHz. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 22.06.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti PRO2 (215-0821282) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 850 MHz |
| Boost Clock | 925 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 103.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 828.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.24% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.