Sapphire HD 6970 Battlefield Vietnam
Graphics Card Sapphire HD 6970 Battlefield Vietnam — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 6970 Battlefield Vietnam
Amd HD 6900
•
Cayman
•
14.12.2010
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #10636
Performance
Synthetic Score
3,072
PassMark
2,831
Efficiency
entry
The Sapphire HD 6970 Battlefield Vietnam (TeraScale 3) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 14.12.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 389 mm² die contains approximately 2.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 176.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 880 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 14.12.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6900 |
| GPU Variant | Cayman XT (215-0807007) |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Cayman |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,640,000.0 million |
| Die Size | 389 mm² |
| Transistor Density | 6,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 880 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1375 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 176.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 286 x 42 x 126 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C20047-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 84.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.70 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 675.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 831 |
| PassMark (G2D Mark) | 436 |
| TPU Index Score | 4.51% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.