Sapphire HD 6930
Graphics Card Sapphire HD 6930 — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 6930
Amd HD 6900
•
Cayman
•
01.12.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
186W
🏆 Top #11260
Performance
Synthetic Score
2,243
Efficiency
entry
The Sapphire HD 6930 graphics card from AMD is built on the TeraScale 3 architecture and was officially introduced on 01.12.2011. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 389 mm² die contains approximately 2.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1280 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 153.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 750 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 186 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 01.12.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6900 |
| GPU Variant | Cayman CE (215-0807105) |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Cayman |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,640,000.0 million |
| Die Size | 389 mm² |
| Transistor Density | 6,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 186 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | C205 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.92 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 480 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 3.42% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.