Sapphire HD 5570 Xtend TV
Graphics Card Sapphire HD 5570 Xtend TV — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 5570 Xtend TV
Radeon HD 5500
•
Redwood
•
09.02.2010
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
39W
🏆 Top #12978
Performance
Synthetic Score
475
PassMark
475
Efficiency
low
The Sapphire HD 5570 Xtend TV graphics card from ATI is built on the TeraScale 2 architecture and was officially introduced on 09.02.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 104 mm² die. For graphics processing, 400 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 25.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 650 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 39 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.02.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5500 |
| GPU Variant | Redwood PRO (215-0757004) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Redwood |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 627,000.0 million |
| Die Size | 104 mm² |
| Transistor Density | 6,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 400 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 40 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 39 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | C020, C021, C029, C097 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 520 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 475 |
| PassMark (G2D Mark) | 199 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.