Sapphire HD 4850 X2 2 GB
Graphics Card Sapphire HD 4850 X2 2 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire HD 4850 X2 2 GB
Radeon HD 4800
•
R700
•
07.11.2008
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #12133
Performance
Synthetic Score
1,132
PassMark
1,132
Efficiency
low
The Sapphire HD 4850 X2 2 GB graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 07.11.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 256 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 63.68 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 625 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | R700 PRO (215-0669065) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | R700 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 995 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1990 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 63.68 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | B501 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 200 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 132 |
| PassMark (G2D Mark) | 542 |
| TPU Index Score | 3.28% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.