Sapphire GT 330
Graphics Card Sapphire GT 330 — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire GT 330
Nvidia GeForce 300
•
G92B
•
02.02.2010
•
2 GB
•
DDR2
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #13347
Performance
Synthetic Score
280
PassMark
392
Efficiency
low
The Sapphire GT 330 graphics card from NVIDIA is built on the Tesla architecture and was officially introduced on 02.02.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 260 mm². The model's computational arsenal includes 96 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR2 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 16.32 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.02.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 300 |
| GPU Variant | G92-168-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 2,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 500 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 510 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1020 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.32 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P360 SKU 50, P363 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 24 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 240 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 392 |
| PassMark (G2D Mark) | 51 |
| TPU Index Score | 1.05% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.