Sapphire AI PRO 9700S Passive
Graphics Card Sapphire AI PRO 9700S Passive — Specifications, Tests & Benchmarks
Sapphire AI PRO 9700S Passive
Amd Navi IV Series
•
Navi 48
•
11.12.2025
•
32 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1430
Performance
Synthetic Score
27,771
Efficiency
enthusiast
The Sapphire AI PRO 9700S Passive graphics adapter is based on the advanced RDNA 4.0 architecture. AMD announced this model on 11.12.2025. The graphics processor is manufactured using a N4P FinFET process. The 357 mm² die contains approximately 53.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4096 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 64 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 32 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 644.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1660 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2920 MHz under load. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.12.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Navi IV Series |
| GPU Variant | Navi 48 XTW |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1660 MHz |
| Game Clock | 2350 MHz |
| Boost Clock | 2920 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 644.60 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 39 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 373.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 747.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 95.68 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 47.84 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 495 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 53.98% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.