QUANTA Computer RTX 4080 Mobile
Graphics Card QUANTA Computer RTX 4080 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
QUANTA Computer RTX 4080 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
110W
🏆 Top #1304
Performance
Synthetic Score
28,831
PassMark
24,759
Efficiency
high
The QUANTA Computer RTX 4080 Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 03.01.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 35.8 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 7424 universal processors. Also available are 58 specialized cores for ray rendering and 232 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1530 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2010 MHz. The TDP level for this model is 110 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X9 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7424 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 232 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 232 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 58 |
| Compute Units (SM/CU) | 58 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 2010 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7424 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 110 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 160.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 466.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.84 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.84 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 466.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 759 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 33.72% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.