QUANTA Computer RTX 4070 Mobile
Graphics Card QUANTA Computer RTX 4070 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
QUANTA Computer RTX 4070 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD106
•
03.01.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #5544
Performance
Synthetic Score
15,225
PassMark
19,537
Efficiency
high
The QUANTA Computer RTX 4070 Mobile graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 03.01.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 188 mm² die contains approximately 22.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 144 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1395 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1695 MHz. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X6 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1395 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 81.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 244.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.62 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.62 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 244.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 537 |
| PassMark (G2D Mark) | 767 |
| TPU Index Score | 21.68% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.