PowerColor RX 6900 XT
Graphics Card PowerColor RX 6900 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor RX 6900 XT
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1098
Performance
Synthetic Score
30,073
PassMark
26,694
Efficiency
enthusiast
The PowerColor RX 6900 XT graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 28.10.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 520 mm² die contains approximately 26.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 5120 shader units, 80 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1825 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2250 MHz under load. The TDP level for this model is 300 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XTX (215-121000167) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1825 MHz |
| Game Clock | 2015 MHz |
| Boost Clock | 2250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2560 KB |
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 50 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 288 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 720 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 46.08 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 440 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 694 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 39.71% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.