PowerColor Red Dragon RX 560 14CU 4 GB
Graphics Card PowerColor Red Dragon RX 560 14CU 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Red Dragon RX 560 14CU 4 GB
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
04.07.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #10656
Performance
Synthetic Score
3,031
Efficiency
entry
The PowerColor Red Dragon RX 560 14CU 4 GB graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 04.07.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1090 MHz with dynamic acceleration capability up to 1176 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1090 MHz |
| Boost Clock | 1176 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C994-57 C994-71 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18.82 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 65.86 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.11 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 131.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.58% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.