PowerColor Red Devil RX 7900 XTX Limited Edition
Graphics Card PowerColor Red Devil RX 7900 XTX Limited Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Red Devil RX 7900 XTX Limited Edition
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
355W
🏆 Top #902
Performance
Synthetic Score
32,187
PassMark
31,346
Efficiency
enthusiast
The PowerColor Red Devil RX 7900 XTX Limited Edition (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 529 mm² die contains approximately 57.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 6144 shader units, 96 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 24 GB of GDDR6 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 960.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2029 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2565 MHz under load. The nominal thermal design power is 355 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XTX (215-145000146) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 384 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2029 MHz |
| Game Clock | 2485 MHz |
| Boost Clock | 2565 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 6144 KB |
| L1 Cache | 24576 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 338 x 73 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 355 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | 109-D702A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 492.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 985 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 126.10 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 63.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.97 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 346 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 283 |
| TPU Index Score | 59.90% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.