PowerColor Red Devil RX 590 OC V2
Graphics Card PowerColor Red Devil RX 590 OC V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Red Devil RX 590 OC V2
Amd RX 500
•
Polaris 30
•
15.11.2018
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #7439
Performance
Synthetic Score
9,366
PassMark
9,306
Efficiency
mid-high
The PowerColor Red Devil RX 590 OC V2 (GCN 4.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 15.11.2018. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 232 mm² die contains approximately 5.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1469 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1555 MHz. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.11.2018 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 30 XT (215-0922006) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 30 |
| Process Node | 12 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1469 MHz |
| Boost Clock | 1555 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 255 x 46 x 157 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | C944-41 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 49.76 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 223.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.17 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 447.8 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 306 |
| PassMark (G2D Mark) | 789 |
| TPU Index Score | 11.97% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.