PowerColor PCS+ HD 7950 Boost State V3
Graphics Card PowerColor PCS+ HD 7950 Boost State V3 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor PCS+ HD 7950 Boost State V3
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
22.06.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
200W
🏆 Top #9321
Performance
Synthetic Score
5,252
Efficiency
mid
The PowerColor PCS+ HD 7950 Boost State V3 graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 22.06.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 240.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 900 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 950 MHz under load. The nominal thermal design power is 200 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.06.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti PRO2 (215-0821282) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 240.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 106.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 851.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.41% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.