PowerColor Liquid Devil RX 7900 XTX
Graphics Card PowerColor Liquid Devil RX 7900 XTX — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Liquid Devil RX 7900 XTX
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
24 GB
•
GDDR6
•
384 bit
•
355W
🏆 Top #773
Performance
Synthetic Score
32,839
PassMark
31,346
Efficiency
enthusiast
The PowerColor Liquid Devil RX 7900 XTX (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. At the core of the card is a chip created with N5 / N6 FinFET lithography. The die houses 57.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 529 mm². The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 96 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 960.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2075 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2617 MHz under load. The nominal thermal design power is 355 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XTX (215-145000146) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 384 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 96 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2075 MHz |
| Game Clock | 2515 MHz |
| Boost Clock | 2617 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 6144 KB |
| L1 Cache | 24576 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 288 x 28 x 163 mm |
| Power Consumption (TDP) | 355 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | 109-D702A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 502.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 4.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 128.60 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 64.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 2.01 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 346 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 283 |
| TPU Index Score | 61.12% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.