PowerColor Liquid Devil RX 6900 XT Ultimate
Graphics Card PowerColor Liquid Devil RX 6900 XT Ultimate — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Liquid Devil RX 6900 XT Ultimate
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #679
Performance
Synthetic Score
33,148
PassMark
26,694
Efficiency
enthusiast
The PowerColor Liquid Devil RX 6900 XT Ultimate (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 28.10.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 26.8 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 80 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 512.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2125 MHz with dynamic acceleration capability up to 2480 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XTX (215-121000167) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2125 MHz |
| Game Clock | 2305 MHz |
| Boost Clock | 2480 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2560 KB |
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 266 x 42 x 162 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 317.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 793.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 50.79 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 25.40 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.59 TFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 694 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 43.77% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.