PowerColor LCS HD 6990
Graphics Card PowerColor LCS HD 6990 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor LCS HD 6990
Amd HD 6900
•
Antilles
•
08.03.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
375W
🏆 Top #10594
Performance
Synthetic Score
3,118
PassMark
3,118
Efficiency
entry
The PowerColor LCS HD 6990 graphics card from AMD is built on the TeraScale 3 architecture and was officially introduced on 08.03.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.6 billion transistorsistors transistors on a 389 mm² die. For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 160.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 830 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 375 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 08.03.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 6900 |
| GPU Variant | Antilles XT (215-0807027) |
GPU
| Architecture | TeraScale 3 |
| Codename | Antilles |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,640,000.0 million |
| Die Size | 389 mm² |
| Transistor Density | 6,800,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 830 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 160.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 38 x 110 mm |
| Power Consumption (TDP) | 375 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-C20647-00 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 84.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.70 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 675.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 118 |
| PassMark (G2D Mark) | 504 |
| TPU Index Score | 7.06% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.