PowerColor Hellhound Spectral White RX 7900 XT
Graphics Card PowerColor Hellhound Spectral White RX 7900 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Hellhound Spectral White RX 7900 XT
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
20 GB
•
GDDR6
•
320 bit
•
300W
🏆 Top #1055
Performance
Synthetic Score
30,267
PassMark
28,995
Efficiency
enthusiast
The PowerColor Hellhound Spectral White RX 7900 XT (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 529 mm² die contains approximately 57.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 5376 universal processors. Also available are 84 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 20 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 800.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1687 MHz with dynamic acceleration capability up to 2499 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XT (215-145000156) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5376 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1687 MHz |
| Game Clock | 2129 MHz |
| Boost Clock | 2499 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 20 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 800.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 5376 KB |
| L1 Cache | 21504 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 80 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 62 x 119 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D704A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 479.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 839.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 107.50 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 53.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.68 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 995 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 52.40% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.