PowerColor Hellhound Sakura RX 7800 XT
Graphics Card PowerColor Hellhound Sakura RX 7800 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Hellhound Sakura RX 7800 XT
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
263W
🏆 Top #2094
Performance
Synthetic Score
25,221
PassMark
24,320
Efficiency
high
PowerColor Hellhound Sakura RX 7800 XT is a powerful solution from AMD based on the RDNA 3.0 architecture, released on 25.08.2023. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 346 mm² die contains approximately 28.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 60 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 624.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1507 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2520 MHz under load. The nominal thermal design power is 263 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XT (215-180000006) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1507 MHz |
| Game Clock | 2213 MHz |
| Boost Clock | 2520 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 624.10 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 322 x 50 x 134 mm |
| Power Consumption (TDP) | 263 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D712A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 241.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 604.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 77.41 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 38.71 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 209.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 320 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 191 |
| TPU Index Score | 40.53% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.