PowerColor Fighter RX 7700 XT
Graphics Card PowerColor Fighter RX 7700 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Fighter RX 7700 XT
Amd RX 7000
•
Navi 32
•
25.08.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
245W
🏆 Top #2928
Performance
Synthetic Score
22,642
PassMark
22,642
Efficiency
high
The PowerColor Fighter RX 7700 XT (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 25.08.2023. The graphics processor is manufactured using a N5 / N6 FinFET process. The 346 mm² die contains approximately 28.1 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 3456 universal processors. Also available are 54 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 432.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1435 MHz with dynamic acceleration capability up to 2544 MHz. The TDP level for this model is 245 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 25.08.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 32 XL (215-180000076) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 32 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 28,100,000.0 million |
| Die Size | 346 mm² |
| Transistor Density | 81,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3456 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 216 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 54 |
| Compute Units (SM/CU) | 54 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1435 MHz |
| Game Clock | 2171 MHz |
| Boost Clock | 2544 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1728 KB |
| L1 Cache | 6912 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 290 x 50 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 245 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 244.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 549.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 70.34 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.17 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 99 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 642 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 161 |
| TPU Index Score | 34.16% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.