PowerColor Fighter RX 7600
Graphics Card PowerColor Fighter RX 7600 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Fighter RX 7600
Amd RX 7000
•
Navi 33
•
24.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
165W
🏆 Top #5029
Performance
Synthetic Score
16,543
PassMark
16,543
Efficiency
high
PowerColor Fighter RX 7600 is a powerful solution from AMD based on the RDNA 3.0 architecture, released on 24.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.3 billion transistorsistors transistors on a 204 mm² die. The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1720 MHz with dynamic acceleration capability up to 2655 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 165 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 24.05.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 33 XL (215-163000057) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 33 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,300,000.0 million |
| Die Size | 204 mm² |
| Transistor Density | 65,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1720 MHz |
| Game Clock | 2250 MHz |
| Boost Clock | 2655 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 39 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D74557-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 169.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 339.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 43.50 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 679.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 543 |
| PassMark (G2D Mark) | 987 |
| TPU Index Score | 23.05% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.