PowerColor Fighter RX 6600
Graphics Card PowerColor Fighter RX 6600 — Specifications, Tests & Benchmarks
PowerColor Fighter RX 6600
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
13.10.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
132W
🏆 Top #5585
Performance
Synthetic Score
15,073
PassMark
15,073
Efficiency
high
The PowerColor Fighter RX 6600 (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.10.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 11.1 billion transistorsistors transistors on a 237 mm² die. For graphics processing, 1792 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 28 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1626 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2491 MHz. The TDP level for this model is 132 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 13.10.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XL (215-130000016) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | 2044 MHz |
| Boost Clock | 2491 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 896 KB |
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 39 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 132 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 159.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 279 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 558 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 073 |
| PassMark (G2D Mark) | 895 |
| TPU Index Score | 18.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.