Point of View GTX 960 AMMO
Graphics Card Point of View GTX 960 AMMO — Specifications, Tests & Benchmarks
Point of View GTX 960 AMMO
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
22.01.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #8427
Performance
Synthetic Score
7,067
PassMark
6,135
Efficiency
mid
The Point of View GTX 960 AMMO (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.01.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1165 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1228 MHz under load. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.01.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1165 MHz |
| Boost Clock | 1228 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG301 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 39.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 78.59 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.52 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 78.59 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 135 |
| PassMark (G2D Mark) | 676 |
| TPU Index Score | 6.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.