Point of View GTX 780 Trooper AMMO
Graphics Card Point of View GTX 780 Trooper AMMO — Specifications, Tests & Benchmarks
Point of View GTX 780 Trooper AMMO
Nvidia GeForce 700
•
GK110
•
23.05.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7881
Performance
Synthetic Score
8,290
PassMark
7,946
Efficiency
mid
The Point of View GTX 780 Trooper AMMO graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 23.05.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.1 billion transistorsistors transistors on a 561 mm² die. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 902 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 941 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 23.05.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-300-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 902 MHz |
| Boost Clock | 941 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 20, P2083 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 45.17 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 180.7 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 180.7 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 946 |
| PassMark (G2D Mark) | 589 |
| TPU Index Score | 8.49% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.