Point of View GTX 770 Trooper MAG
Graphics Card Point of View GTX 770 Trooper MAG — Specifications, Tests & Benchmarks
Point of View GTX 770 Trooper MAG
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
30.05.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
230W
🏆 Top #8930
Performance
Synthetic Score
5,970
PassMark
5,970
Efficiency
mid
The Point of View GTX 770 Trooper MAG (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 30.05.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1150 MHz with dynamic acceleration capability up to 1202 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 230 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 30.05.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1150 MHz |
| Boost Clock | 1202 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2005 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 38.46 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 153.9 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.69 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 153.9 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 970 |
| PassMark (G2D Mark) | 568 |
| TPU Index Score | 7.20% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.