PNY XLR8 RTX 2060 SUPER OC
Graphics Card PNY XLR8 RTX 2060 SUPER OC — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY XLR8 RTX 2060 SUPER OC
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5337
Performance
Synthetic Score
15,867
PassMark
16,490
Efficiency
high
PNY XLR8 RTX 2060 SUPER OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 09.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 445 mm² die contains approximately 10.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2176 shader units, 34 RT Cores for ray tracing, and 272 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1470 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1680 MHz under load. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2176 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2176 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 225 x 42 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 65 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 107.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 228.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.62 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 228.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 490 |
| PassMark (G2D Mark) | 857 |
| TPU Index Score | 18.29% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.