PNY XLR8 GTX 650 Performance Edition
Graphics Card PNY XLR8 GTX 650 Performance Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY XLR8 GTX 650 Performance Edition
Nvidia GeForce 600
•
GK107
•
06.09.2012
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #11719
Performance
Synthetic Score
1,495
PassMark
1,758
Efficiency
entry
The PNY XLR8 GTX 650 Performance Edition graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 06.09.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 118 mm². For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 80.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1058 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.09.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK107-450-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2010 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.464 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33.86 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 812.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.86 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 758 |
| PassMark (G2D Mark) | 378 |
| TPU Index Score | 2.28% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.