PNY RTX 4070 Blower
Graphics Card PNY RTX 4070 Blower — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY RTX 4070 Blower
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
12.04.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
200W
🏆 Top #2211
Performance
Synthetic Score
25,049
PassMark
26,915
Efficiency
enthusiast
PNY RTX 4070 Blower is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 12.04.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 504.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1920 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2475 MHz under load. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 278 x 40 x 119 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 343 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 455.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 455.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 915 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 168 |
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.