PNY Quadro 600
Graphics Card PNY Quadro 600 — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY Quadro 600
GeForce x000
•
GF108
•
13.12.2010
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #12905
Performance
Synthetic Score
520
PassMark
520
Efficiency
low
The PNY Quadro 600 (Fermi) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 13.12.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.6 billion transistorsistors transistors on a 116 mm² die. The core configuration includes 96 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 25.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 640 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 40 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.12.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x000 |
| GPU Variant | GF108-875-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1033 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10.24 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 245.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 20.48 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 520 |
| PassMark (G2D Mark) | 233 |
| TPU Index Score | 0.81% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.