PNY GTX 1650 Dual Fan GDDR6
Graphics Card PNY GTX 1650 Dual Fan GDDR6 — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY GTX 1650 Dual Fan GDDR6
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
07.07.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
80W
🏆 Top #8451
Performance
Synthetic Score
6,934
Efficiency
mid
The PNY GTX 1650 Dual Fan GDDR6 graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 07.07.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1410 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1590 MHz. The nominal thermal design power is 80 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.07.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 80 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.04 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.70 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.04 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.04% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.