PNY GTX 1080 Ti Blower Gaming OC
Graphics Card PNY GTX 1080 Ti Blower Gaming OC — Specifications, Tests & Benchmarks
PNY GTX 1080 Ti Blower Gaming OC
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #4010
Performance
Synthetic Score
19,037
PassMark
18,590
Efficiency
high
The PNY GTX 1080 Ti Blower Gaming OC (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 10.03.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 471 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5X video memory capacity is 11 GB. Thanks to the 352 bit-bit bus, bandwidth reaches 484.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1506 MHz with dynamic acceleration capability up to 1620 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 142.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 362.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 181.4 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 11.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 362.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 22.20% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.