Pegatron HD 7570
Graphics Card Pegatron HD 7570 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pegatron HD 7570
Amd HD 7500
•
Turks
•
05.01.2012
•
1 GB
•
GDDR3
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #12859
Performance
Synthetic Score
554
PassMark
623
Efficiency
low
The Pegatron HD 7570 (TeraScale 2) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 05.01.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 480 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.01.2012 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7500 |
| GPU Variant | Turks PRO-L |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Turks |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 716,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 6,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C245, C331, C334 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 15.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 624 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 623 |
| PassMark (G2D Mark) | 254 |
| TPU Index Score | 1.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.