Palit RTX 5070 Ti GamingPro OC V1
Graphics Card Palit RTX 5070 Ti GamingPro OC V1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 5070 Ti GamingPro OC V1
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
20.02.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #765
Performance
Synthetic Score
32,870
PassMark
32,473
Efficiency
enthusiast
Palit RTX 5070 Ti GamingPro OC V1 is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 20.02.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 378 mm² die contains approximately 45.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 8960 universal processors. Also available are 70 specialized cores for ray rendering and 280 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR7 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 896.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2295 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2482 MHz under load. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2482 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 896.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 332 x 60 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 238.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 695 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.48 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 44.48 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 695 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 32 473 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 333 |
| TPU Index Score | 58.16% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.