Palit RTX 4090 GameRock OC
Graphics Card Palit RTX 4090 GameRock OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 4090 GameRock OC
Nvidia GeForce 40
•
AD102
•
20.09.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
450W
🏆 Top #215
Performance
Synthetic Score
39,450
PassMark
38,090
Efficiency
enthusiast
The Palit RTX 4090 GameRock OC graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 20.09.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 609 mm² die contains approximately 76.3 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 16384 universal processors. Also available are 128 specialized cores for ray rendering and 512 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 24 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 1034.24 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2235 MHz with dynamic acceleration capability up to 2610 MHz. The TDP level for this model is 450 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 850 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD102-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD102 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 76,300,000.0 million |
| Die Size | 609 mm² |
| Transistor Density | 125,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 512 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 512 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 128 |
| Compute Units (SM/CU) | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2235 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16384 KB |
| L2 Cache | 72 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 329 x 72 x 138 mm |
| Power Consumption (TDP) | 450 W |
| Recommended PSU | 850 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 330 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 459.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 336.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 85.52 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 85.52 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 336.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 38 090 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 78.99% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.