Palit RTX 4070 Ti GamingPro OC
Graphics Card Palit RTX 4070 Ti GamingPro OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 4070 Ti GamingPro OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
285W
🏆 Top #498
Performance
Synthetic Score
35,012
PassMark
31,567
Efficiency
enthusiast
The Palit RTX 4070 Ti GamingPro OC graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 03.01.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 7680 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 60 RT Cores and 240 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 504.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2310 MHz with dynamic acceleration capability up to 2760 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 285 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7680 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2760 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 329 x 63 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 331 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 220.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 662.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 42.39 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 42.39 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 662.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 567 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 208 |
| TPU Index Score | 47.66% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.