Palit RTX 4070 Ti GameRock
Graphics Card Palit RTX 4070 Ti GameRock — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 4070 Ti GameRock
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
285W
🏆 Top #723
Performance
Synthetic Score
33,109
PassMark
31,567
Efficiency
enthusiast
The Palit RTX 4070 Ti GameRock (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 03.01.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 35.8 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. For graphics processing, 7680 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 60 RT Cores and 240 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 504.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2610 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 285 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7680 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 329 x 64 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 331 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 208.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 626.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 40.09 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 40.09 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 626.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 567 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 208 |
| TPU Index Score | 45.07% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.