Palit RTX 3080 GamingPro
Graphics Card Palit RTX 3080 GamingPro — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 3080 GamingPro
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
10 GB
•
GDDR6X
•
320 bit
•
320W
🏆 Top #2297
Performance
Synthetic Score
25,041
PassMark
25,041
Efficiency
enthusiast
The Palit RTX 3080 GamingPro (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². The core configuration includes 8704 shader units, 68 RT Cores for ray tracing, and 272 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 10 GB of GDDR6X memory. A 320 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 760.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1440 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1710 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 320 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-200-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8704 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 760.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8704 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 294 x 60 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 164.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 465.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.77 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 465.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 041 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 39.08% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.