Palit RTX 3070 Ti GameRock OC
Graphics Card Palit RTX 3070 Ti GameRock OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 3070 Ti GameRock OC
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
31.05.2021
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
330W
🏆 Top #1497
Performance
Synthetic Score
27,418
PassMark
23,276
Efficiency
high
The Palit RTX 3070 Ti GameRock OC (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 192 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 608.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1575 MHz with dynamic acceleration capability up to 1845 MHz. The TDP level for this model is 330 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1575 MHz |
| Boost Clock | 1845 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 60 x 136 mm |
| Power Consumption (TDP) | 330 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG143 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 177.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 354.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.67 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 354.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 23 276 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 061 |
| TPU Index Score | 34.52% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.