Palit RTX 3070 GamingPro V1
Graphics Card Palit RTX 3070 GamingPro V1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 3070 GamingPro V1
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #2485
Performance
Synthetic Score
24,724
PassMark
22,139
Efficiency
high
The Palit RTX 3070 GamingPro V1 graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². For graphics processing, 5888 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 184 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1725 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 294 x 60 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 317.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.31 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 20.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 317.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 30.93% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.