Palit RTX 3060 Ti ColorPOP
Graphics Card Palit RTX 3060 Ti ColorPOP — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 3060 Ti ColorPOP
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.12.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
200W
🏆 Top #3655
Performance
Synthetic Score
20,287
PassMark
20,287
Efficiency
high
Palit RTX 3060 Ti ColorPOP is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.12.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². The model's computational arsenal includes 4864 universal processors. Also available are 38 specialized cores for ray rendering and 152 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1665 MHz. The nominal thermal design power is 200 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.12.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 294 x 60 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 133.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 253.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 253.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 287 |
| PassMark (G2D Mark) | 991 |
| TPU Index Score | 27.07% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.