Palit RTX 2070 GameRock Premium
Graphics Card Palit RTX 2070 GameRock Premium — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit RTX 2070 GameRock Premium
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
17.10.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #4338
Performance
Synthetic Score
17,995
PassMark
16,062
Efficiency
high
The Palit RTX 2070 GameRock Premium graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 17.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.8 billion transistorsistors transistors on a 445 mm² die. The core configuration includes 2304 shader units, 36 RT Cores for ray tracing, and 288 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 448.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1815 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 17.10.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 288 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 35 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 52 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 261.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.73 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.36 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 261.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 062 |
| PassMark (G2D Mark) | 817 |
| TPU Index Score | 21.69% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.