Palit GTX 980 JetStream
Graphics Card Palit GTX 980 JetStream — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 980 JetStream
Nvidia GeForce 900
•
GM204
•
19.09.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
165W
🏆 Top #6513
Performance
Synthetic Score
11,868
PassMark
11,071
Efficiency
mid-high
The Palit GTX 980 JetStream graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 19.09.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 398 mm² die contains approximately 5.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1127 MHz with dynamic acceleration capability up to 1216 MHz. The TDP level for this model is 165 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 19.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM204-400-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1127 MHz |
| Boost Clock | 1216 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 165 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG401 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 77.82 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 155.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 155.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 071 |
| PassMark (G2D Mark) | 789 |
| TPU Index Score | 11.44% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.