Palit GTX 960 Super JetStream
Graphics Card Palit GTX 960 Super JetStream — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 960 Super JetStream
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
22.01.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #8131
Performance
Synthetic Score
7,723
PassMark
6,135
Efficiency
mid
The Palit GTX 960 Super JetStream graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 22.01.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1279 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1342 MHz under load. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.01.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1279 MHz |
| Boost Clock | 1342 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG301 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.94 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 85.89 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 85.89 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 135 |
| PassMark (G2D Mark) | 676 |
| TPU Index Score | 7.11% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.