Palit GTX 780 Ti
Graphics Card Palit GTX 780 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
Palit GTX 780 Ti
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
07.11.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #7413
Performance
Synthetic Score
9,466
PassMark
9,466
Efficiency
mid-high
The Palit GTX 780 Ti graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 07.11.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 561 mm². The model's computational arsenal includes 2880 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 875 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 928 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-425-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2880 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 875 MHz |
| Boost Clock | 928 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 55.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 222.7 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 222.7 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 466 |
| PassMark (G2D Mark) | 632 |
| TPU Index Score | 10.12% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.